Chiny znane i nieznane – co warto zobaczyć?

Wyprawa do Chin to nie lada wyzwanie. Z uwagi na rzadkość tego typu wyjazdów (wysoki koszt podróży i duża odległość), nie można sobie pozwolić na przegapienie okazji do zwiedzenia kluczowych obiektów architektonicznych czy kulturalnych tego kraju. Należy się również starannie przygotować.

Specyfika kraju
Chiny są jednym z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata. Posiadają bogatą i odrębną tradycję historyczną, filozoficzną, naukową, literacką, teatralną i muzyczną, wynikającą przede wszystkim z izolacji państwa – odcięcie od sąsiadów naturalnymi, trudnymi do przebycia granicami oraz Wielkim Murem Chińskim. Proces poznawania kultury rozpoczęły podróże i odkrycia podróżnika Marco Polo. W Chinach szczególne znaczenie odgrywa kult przodków, a największą religią jest buddyzm i taoizm. Cały kraj znajduje się w jednej strefie czasowej.

 

 

Ciekawostki
Zwyczaj picia herbaty zawdzięczamy Chińczykom (herbata została odkryta w 2737 p.n.e.). W Chinach wynaleziono proch strzelniczy, kompas, papier i drukarnię, jak również papier toaletowy (początkowo mógł sobie na niego pozwolić jedynie cesarz). Chińczycy dysponują najstarszym na świecie kalendarzem księżycowym, pochodzącym z 2600 r. p.n.e. W II wieku naszej ery Chińczycy wiedzieli już, że krew płynie po całym ciele i jest pompowana przez serce (w Europie odkryto to dopiero w XVII wieku). Do najbardziej popularnych gier należy ping-pong, a hobby to zbieranie znaczków pocztowych. Ciasteczka „szczęścia” wymyślono dopiero w 1920 roku. Symbolem siły i odwagi w Chinach są pandy, kolorem żałobnym jest biały, a czerwony symbolizuje szczęście. Najwyższy szczyt na świecie – Mount Everest (8848 n.p.m.) znajduje się w Himalajach w Chinach. Specyficzna kuchnia chińska znana jest na całym świecie (tu wymyślono np. ketchup). Chińscy żołnierze ćwiczą musztrę z igłami wbitymi w kołnierzyki mundurów – dzięki czemu trzymają głowy idealnie prosto! Chińska policja często używa gęsi zamiast psów, ponieważ ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne.

 

Trochę historii…
Najwcześniejsze ślady działalności człowieka na terenie Chin pochodzą z jaskiń Zhoukoudian oraz okolic miasta Lantan. Oprócz kości homo erectus znaleziono tam narzędzia kamienne oraz kości zwierząt (szacuje się, że powstały ok. 35 tys. lat temu, czyli w neolicie). Początki uprawy roli (ryż i proso) i hodowli zwierząt (świnie, kury, psy) datuje się na ok. 10 tys. lat p.n.e. Pozostałości osad ludzkich, w tym misy z ceramiki sznurowej, odnalezione w górnym biegu rzeki Li, pochodzą z 8200-7800 p.n.e. Najstarsze wzmianki o Chinach dotyczą Trzech Dostojnych i Pięciu Cesarzy (2850-2205 p.n.e.) – mitycznych władców Chin oraz Dynastii Xia (2205-1766 p.n.e.). Konfucjusz uważał tę epokę za złoty wiek chińskiej cywilizacji.

 

Największe atrakcje turystyczne
Przede wszystkim warto zwiedzić Pekin, w którym mieści się Cesarskie Obserwatorium Astronomiczne, Chińskie Muzeum Narodowe, Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych, Chińskie Muzeum Wojskowe oraz Muzeum Lotnictwa (30 km na północ od centrum Pekinu). Na uwagę zasługuje również Zakazane Miasto, które stanowiło kompleks pałacowy dynastii Ming i Qing w centrum Pekinu. Dzieła sztuki wywiezione z Zakazanego Miasta w czasie ewakuacji umieszczono w muzeum i galerii sztuki w Tajpej na Tajwanie. Niedaleko północno-zachodniego krańca Zakazanego Miasta, nad brzegiem jeziora Qianhai mieści się dawna, największa w Pekinie rezydencja książęca (pochodząca z okresu dynastii Qing). Należy do najlepiej zachowanych obiektów historycznych w Pekinie. W Buddyjskiej Świątyni Długowieczności mieści się Muzeum Sztuki. Przechowywana jest w nim wielka kolekcja eksponatów z różnych okresów chińskiej historii, m.in. rzeźby z jadeitu, z okresów Shang i Zhou, monety, kaligrafie z okresu Ming i Qing, porcelana, wyroby z laki, tkaniny, a także przykłady chińskiej i japońskiej sztuki współczesnej. W Pekinie znajduje się również Pałac Letni, który stanowi kompleks parkowo-pałacowy, służący niegdyś za miejsce letniego wypoczynku cesarzy z dynastii Qing. Warto też zwiedzić Świątynię Nieba (Ołtarz Nieba) – kompleks budowli sakralnych, pochodzących z czasów dynastii Ming i Qing. 45 kilometrów na południowy zachód od Pekinu znajduje się system jaskiń, w których natrafiono na szczątki człowieka pekińskiego, a także znaleziono kamienne narzędzia i kości zwierzęce oraz skamieliny prehistorycznych stworzeń, liczące od 500 do 230 tysięcy lat. Zwiedzającym udostępnione są też pobliskie jaskinie i groty.

 

Nietypowe miejsca
Na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi w Xi’anie znajduje się grobowiec Pierwszego Cesarza Qin Shi (210 p.n.e.), w którym umieszczono Terakotową Armię. Rzeźby mają zindywidualizowane rysy i wyposażone są w dużą ilość autentycznej broni z chromowanego brązu, w tym mieczy oraz grotów włóczni i strzał. Figury ustawiono w szyku bojowym. Wśród nich, oprócz żołnierzy (piechurów, łuczników, kuszników, generałów), znajdują się również postacie medyków i pracowników cywilnych: urzędników, muzyków, tancerzy, akrobatów oraz figury zwierząt (m.in. koni pociągowych, wierzchowców, bocianów, żurawi oraz kaczek). Nie zabrakło także wojskowych wozów i karet.

W powiecie Dazu na obszarze miasta wydzielonego Chongqing znajduje się natomiast kompleks kilkudziesięciu tysięcy religijnych rzeźb skalnych. Pochodzą one z okresu między IX, a XIII wiekiem n.e., czyli z czasów dynastii Tang i Song.

 

Ciekawe miejsca
Do Pekinu dociera Wielki Kanał – najdłuższy na świecie sztuczny kanał transportowy, budowany w Chinach od V wieku p.n.e., zaczynający się w Hangzhou. Liczy ok. 1800 km. Długości i 20-350 metrów szerokości, przecina 5 większych rzek i posiada 24 śluzy.

W miejscowości Jinsha w prowincji Syczuan mieści się Muzeum Archeologiczne. Znajdują się w nim pozostałości miasta istniejącego na przestrzeni lat 1200 – 500 p.n.e. Muzeum oferuje bogaty zbiór przedmiotów wykonanych ze złota, brązu, nefrytu i kości słoniowej (ok. 5 tys. artefaktów).

W pobliżu miasta Leshan w prowincji Syczuan można zobaczyć Wielki Posąg Buddy wykonany z piaskowca, liczący 71 metrów wysokości (jego budowę rozpoczęto w 713 roku).

W Qufu, w prowincji Szantung we wschodnich Chinach – legendarnym miejscu urodzenia Konfucjusza – znajduje z kolei się Świątynia i Las Konfucjusza oraz Rezydencja Rodu Kong.

W ramach zwykłej trzy, czy pięciodniowej wycieczki nie sposób zwiedzić wszystkich, ciekawych miejsc, jakie oferują Chiny. Na samo poznanie zabytków, znajdujących się w Pekinie trzeba by przeznaczyć około miesiąca. Warto więc wybrać najciekawsze opcje, zapoznawszy się wcześniej z ofertą biura podróży.

 

Źródło zdjęć: miniomki.pl, widelec.org, Techcode Germany, CNTO, CNBC, SharPoint Saturday 

2018-03-02