O czym warto pamiętać jadąc do Wietnamu?

Azja to coraz bardziej popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów. Jednym z najchętniej odwiedzanych krajów jest Wietnam, fascynujący, egzotyczny, ale też zupełnie inny od Polski, dlatego do wyjazdu do Wietnamu należy się odpowiednio przygotować. Na co zwrócić szczególną uwagę planując podróż do Wietnamu?

Wietnam to jeden z punktów na mapie Azji, które koniecznie trzeba odwiedzić. To kraj o specyficznej i unikatowej kulturze, historii, religii, tradycji czy obyczajach. Przed wyjazdem do tego kraju warto je wszystkie dokładnie poznać, aby nic nie mogło nas zaskoczyć, a podróż była przyjemna i bezpieczna.

 

Przygotowania do wyjazdu

 

Po pierwsze: warunki atmosferyczne. Jadąc do Wietnamu trzeba pamiętać, że jest to kraj, w którym panują tropikalne upały, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, na co warto być odpowiednio przygotowanym. W okresie od kwietnia do listopada panuje pora deszczowa, a w sierpniu kraj często nawiedzają powodzie, lepiej więc unikać tego okresu jako terminu swojej wyprawy do Wietnamu. Dla turystów z Europy znacznie przyjemniejsza niż południe będzie północna część kraju, gdzie warunki są zdecydowanie bardziej łagodne.

 

Jeśli chodzi o wizę do Wietnamu to nie ma problemów z jej wyrobieniem. Można to zrobić w konsulacie albo na lotnisku. Koszt wizy do Wietnamu to ok. 250 zł i niestety z roku na rok jest coraz drożej.

 

Przed wyjazdem do Wietnamu trzeba się zaszczepić na choroby tropikalne, takie jak żółtaczka typu A (absolutna konieczność), dur brzuszny, tężec, wścieklizna czy borelioza. Istotne jest także wykupienie dobrego ubezpieczenia. Warto ze sobą zabrać również spray przeciwko komarom oraz podstawowe leki na wszelki wypadek.

 

Zrób listę miejsc, które chcesz zobaczyć

 

Robiąc plan zwiedzania warto zacząć od północnej części kraju, a południe zostawić sobie na koniec, aby odpocząć i powygrzewać się na słońcu. Będąc na miejscu warto poszukać lokalnego przewodnika, który najlepiej pokaże nam piękno tego kraju i pomoże odkryć wiele ukrytych, unikatowych miejsc. Warto zobaczyć Wietnam nieturystyczny i poznać codzienne życie jego mieszkańców.

 

O czym warto pamiętać?

 

W Wietnamie należy uważać na ulicy i nie przebiegać przez jezdnię, gdyż autobusy i samochody potrafią jeździć bardzo niebezpiecznie. Podczas robienia zakupów trzeba mieć się na baczności, gdyż nie brakuje sprzedawców, którzy będą chcieli turystów oszukać. Kolejna niedogodność to ogromne kroki, dlatego planując wyjazd choćby na lotnisko należy wyjechać sporo wcześniej. Zresztą na samym lotnisku tez trzeba się przygotować na ogromne kolejki i powolną odprawę. Uważać należy również podczas rezerwacji hotelu, w Wietnamie bardzo często się zdarza, że pokoje są w ogóle pozbawione okien, a jeśli już je mają to z widokiem na korytarz.

 

Komunikacja

 

Ciekawostką w Wietnamie jest to, że często bilety lotnicze są tańsze od kolejowych, dlatego warto rozważyć ten środek transportu przemieszczając się np. z północy na południe. Ze względu na duże odległości autobus nie jest dobrym pomysłem, gdyż jedzie długo i w dodatku jest niekomfortowy.

 

Jeśli będąc w Wietnamie planujemy używać trochę wietnamskiego języka koniecznie należy uważać na ton, w jakim wypowiadamy dany wyraz, gdyż często jedno i to samo słowo wypowiedziane w inny sposób może mieć kilka różnych znaczeń, przez co może dojść do krepujących, a często niebezpiecznych sytuacji, jeśli przez przypadek np. kogoś obrazimy.

 

Co warto zabrać ze sobą do Wietnamu?

 

Oprócz kurtki przeciwdeszczowej i wygodnych butów przydać może się pokrowiec na torbę czy plecak, saszetka na pieniądze i dokumenty, najlepiej zawieszana na szyi, aby mieć ją zawsze przy sobie. Na co dzień warto zabierać tylko pieniądze na drobne wydatki, a resztę dobrze schować. Najlepszą walutą na wyjazd będą dolary, zazwyczaj jest także możliwość wymiany na miejscu euro. W wielu turystycznych miejscach nie trzeba posiadać ze sobą lokalnej waluty.

 

Czego spróbować?

 

Będąc w Wietnamie koniecznie trzeba spróbować kawy na lodzie – tradycyjnego, narodowego napoju Wietnamu. Jeśli chodzi o jedzenie to popularne są tutaj zupy: bambusowa, z tofu, ślimaków czy boczku, a w regionie Kinh Bac zupa z zielonych bananów. Ciekawostką jest, że to właśnie z Wietnamu pochodzi najlepszy sos rybny na świecie. Niepowtarzalny smak uzyskuje się dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym. Jako pamiątkę z Wietnamu warto przywieźć ozdobę wykonaną z licznie występujących w Wietnamie unikatowych drzew: żelaznego lub czerwonego.

2017-12-27